Понедельник, 07 Август 2017 06:42

Стипендіальна програма для стажування у Словаччині

prapor-slovachchyny-700x438
В рамках Національної стипендіальної програми Словацької Республіки для підтримки мобільності студентів та аспірантів, викладачів ВНЗ, дослідників і митців оголошено про початок подання заявок на здобуття стипендій на навчання, дослідницьке і лекційне стажування у Словаччині в 2017/2018 академічному році.
Дедлайн – 31 жовтня 2017 р.
The Government of the Slovak Republic approved the establishment of the National Scholarship Programme of the Slovak Republic for the support of mobility of students, PhD students, university teachers, researchers and artists in 2005. The National Scholarship Programme of the Slovak Republic (NSP) is funded by the Ministry of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic.
The National Scholarship Programme of the Slovak Republic supports mobility of international students, PhD students, university teachers, researchers and artists for scholarship stays at higher education institutions and research organisations in Slovakia.

More information: www.scholarships.sk.
Вы здесь: Home Стипендіальна програма для стажування у Словаччині